oprezno!
Od ovoga se gubi sluh, vid i amputiraju se delovi tela! Dr Marija izdala upozorenje, najčešće stradaju...
Kako kaže muškarci tri puta češće stradaju u odnosu na žene
Marija Marković, ispred Gradskog zavoda za javno zdravlje Beograd izjavila je danas da zbog nepravilne pirotehničkih sredstava dolazi do povreda pirotehničkim sredstvima, a da su najčešće povrede opekotine - pre svega najizloženijih delova tela: lica, prstiju i šaka.
Ona je rekla da su pored opekotina česte i povrede očiju - opekotine rožnjače, ali i mehanička oštećenja usled upadanja stranog tela - delova petardi, prskalica, prašine, u oko, koja mogu dovesti do delimičnog ili potpunog gubitka vida.
"Usled jake i nagle buke koju proizvode pirotehnička sredstva, a koja često prelazi čak 150 decibela mogu nastati i brojni problemi sa sluhom - od trenutne zaglušenosti i zujanja u ušima, do oštećenja bubne opne i posledičnog oštećenja sluha različitog stepena, ponekad i trajnog", rekla je Marković.
Može dovesti do amputacije
Prema njenim rečima eksplozivno dejstvo pirotehničkih sredstava može da dovede i do delimične ili potpune amputacije jednog ili više prstiju, kao i da su istraživanja pokazala skoro 40 odsto svih povreda pirotehničkim sredstvima nastaje kod posmatrača, od kojih su mnoge uzrokovane varnicama i pepelom koji dospevaju u njihove oči.
"Svaka druga povreda nastala je usled neadekvatnog rukovanja pirotehničkim sredstvima - nepažljivo rukovanje, nepridržavanje pisanih uputstava za upotrebu, neadekvatan transport i čuvanje, dok je neispravnost pirotehničkih sredstava uzrok svake treće nastale povrede. Buka nastala usled njihove upotrebe izaziva uznemirenost kod posebno osetljivih grupa stanovništva- beba i male dece, starijih i bolesnih sugrađana, a iznenadni šok ili trauma usled jakog intenziteta zvuka mogu biti i životno ugrožavajući", rekla je Marković.
Muškarci češće stradaju
Kako kaže muškarci tri puta češće stradaju u odnosu na žene, pre svega usled neadekvatnog rukovanja pirotehnikom, dok žene uglavnom bivaju slučajno povređene na javnim mestima i događajima pirotehničkim sredstvima koje je aktivirao neko u njihovoj blizini.
"Zbog nepravilne upotrebe petardi najčešće se povređuju dečaci starosti 10-14 godina, dok mladi od 20-24 godine bivaju najčešći posetioci urgentnih službi usled nepažljivog i nepravilnog rukovanja različitim vrstama vatrometa. Roditelji i staratelji deci mlađoj od 14 godina ne treba da dozvole upotrebu petardi i vatrometa, dok deca starija od 14 godina treba da budu pod strogim nadzorom odraslih ukoliko ih koriste", rekla je ona.
Bonus video:
(Espreso/Blic/Agencije/Prenela: N.J)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!